Την Τετάρτη 14/2/2024 οι μαθητές της Γλυκείου του τομέα Υγείας και Θετικών σπουδών του 1ου ΓΕΛ Λιβαδειάς επισκέφτηκαν με την συνοδεία των καθηγητών Καραμπόγια Π (Υποδιευθυντή) και Διαμαντοπούλου Κ (Χημικό) στις εγκαταστάσεις του Αλουμινίου της Ελλάδας στην παραλία Διστόμου, μια από τις μεγαλύτερες βιομηχανικές μονάδες στην Ελλάδα και η μοναδική παραγωγός αλουμίνας και αλουμινίου απο βωξίτη στην Ευρώπη.

Στο αμφιθέατρο του εργοστασίου μας υποδέχτηκε η κ Κατσανάκη Αντιγόνη  (Χημικός Μηχανικός) Υπεύθυνη Επικοινωνίας και Δημοσίων Σχέσεων, η οποία μας μίλησε εκτενώς για την πορεία του εργοστασίου από το έτος ίδρυσης του έως σήμερα.

Στη συνέχεια ο κ Δήμου Σωτήριος (Μηχανολόγος Μηχανικός ) Προιστάμενος Χημείου, αφού πρώτα μας εξήγησε τον τρόπο λειτουργίας του Χημείου και τις μεθόδους που χρησιμοποιεί ,  λύνοντας πολλές απορίες των μαθητών,  μας ξενάγησε σε χώρους του Χημείου όπου είδαν οι μαθητές κάποιες από τις αναλύσεις που πραγματοποιούνταν εκείνη τη στιγμή.

Ο χρόνος βέβαια  ποτέ δε θα είναι αρκετός για μια τόσο μεγάλη βιομηχανία.

Ευχαριστούμε πολύ το Αλουμίνιο της Ελλάδας της MYTILINEOS  που μας φιλοξένησε και ανανεώνουμε το ραντεβού μας.