Το 1o Γενικό Λύκειο Λιβαδειάς συμμετέχει με ομάδα 17 μαθητών/τριων της Α΄τάξης στο πρόγραμμα « Μαθητική Εικονική Επιχείρηση» του Σωματείου Επιχειρηματικότητας Νέων (Σ.Ε.Ν.) Το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων/Junior Achievement Greece, (ΣΕΝ/JA Greece) είναι ένας μη-κερδοσκοπικός οργανισμός και ιδρύθηκε τον Νοέμβριο του 2005 και οι δράσεις του είναι εγκεκριμένες από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Στο πρόγραμμα «Εικονική Επιχείρηση» με την καθοδήγηση της υπεύθυνης καθηγήτριας κας Χαροκοπάκη Αργυρώς, δημιουργούν τη δική τους «επιχείρηση» με αληθινά προϊόντα και υπηρεσίες. Τη σχολική χρονιά 2018-2019 οι μαθητές/τριες δημιουργούν την επιχείρηση με όνομα «sensE.I.s» και κατασκευάζουν αρώματα για τις ηλικίες έφηβοι (14-19 ετών), νέοι ενήλικες (20-29 ετών) και μεσήλικες (30-55 ετών), τα οποία προάγουν θετικά συναισθήματα (ενθουσιασμό, έρωτα, ευτυχία). Οι μαθητές/τριες με την επιχείρηση και τα προϊόντα τους θα πάρουν μέρος στην εμπορική έκθεση που διοργανώνει το Σωματείο την 01 Μαρτίου 2019, διαγωνιζόμενοι για την επιχείρηση που δημιούργησαν. Στο πλαίσιο της μεταξύ τους επικοινωνίας και συνεργασίας, δημιούργησαν και ιστοσελίδα στο μέσο κοινωνικής δικτύωσης «facebook» στο οποίο δέχονται δηλώσεις αρέσκειας των επισκεπτών της. Οι μαθητές/τριες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα είναι οι εξής (με αλφαβητική σειρά):

– Μπαυκοπούλου Μαρία

– Μπίμη Ιωάννα