Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 1ου Γενικού Λυκείου Λιβαδειάς εκδήλωση αφιερωμένη στην επέτειο του Πολυτεχνείου. Μαθητές  και καθηγητές/τριες του Σχολείου μας παρουσίασαν ένα σύντομο χρονικό από την αντίσταση του Ελληνικού λαού, που κορυφώθηκε με την εξέγερση των φοιτητών στο Πολυτεχνείο τον Νοέμβριο του 1973, που εφέτος συμπλήρωσε 50 χρόνια. Η γιορτή περιελάμβανε:
Αφήγηση και video:  Ιστορική αναδρομή γεγονότων ως το 1973, δήλωση Σεφέρη, συνοπτική κατάσταση των γεγονότων της 7ετίας, χρονικό γεγονότων Πολυτεχνείου, οι νεκροί του Πολυτεχνείου, γεγονότα Κύπρου, μεταπολίτευσης, μαρτυρία μιας πρωταγωνίστριας του Πολυτεχνείου, τραγούδια σε video, απαγγελία ποιήματος.