Τη μοναδική εμπειρία συμμετοχής ως Σύνεδροι στο 8ο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΛΦΩΝ 2023, που έλαβε χώρα στους Δελφούς 26 – 29 Απριλίου, υπό την Αιγίδα της Α.Ε. της Προέδρου της Δημοκρατίας, κ. Κατερίνας Σακελλαροπούλου, έζησαν 35 μαθητές του 1ου Γενικού Λυκείου Λιβαδειάς την Πέμπτη 27 Απριλίου 2023, 2η ημέρα του φόρουμ.
Είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν εισηγήσεις επιχειρηματιών, οικονομικών και πολιτικών προσωπικοτήτων από την Ελλάδα, την Ευρώπη και όλο τον κόσμο.
Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά για την άψογη συμπεριφορά τους σε όλη τη διάρκεια της παραμονής μας στο φόρουμ, αλλά και για το ενδιαφέρον που δείξανε για τις θεματικές αναδεικνύοντας για μία ακόμη φορά πως η νέα γενιά βαδίζει στο παρόν και έχει σχέδια και όραμα για το μέλλον!

To πρόγραμμα του 8oυ Οικονομικού Φόρουμ των Δελφών ήταν δομημένο σε πέντε θεματικούς πυλώνες:

Μεταβαλλόμενη Γεωπολιτική σκακιέρα
Κλίμα και περιβάλλον
Βιώσιμη Οικονομία & Χρηματοδότηση
Κοινωνική ενσωμάτωση
Τεχνολογική πρόοδος
Οι θεματικές που παρακολούθησαν οι μαθητές μας στο European Cultural Centre of Delphi τη 2η μέρα του συνεδρίου αφορούσαν BANKING, SHIPPING, HEALTH
ARTEMIS HALL
BANKING
10.00 NEW BANKS: AT THE HEART OF THE MATTER
10.30 RESPONDING TO THE NEW REALITY IN FINANCIAL SERVICES:
EFFICIENCY & EFFECTIVENESS IN THE WORLD OF TECHNOLOGICAL DISRUPTION, INFLATION & VOLATILITY