Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η Α΄ φάση των Πανελλήνιων σχολικών αγώνων κλασικού αθλητισμού Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων Ν. Βοιωτίας για το σχολικό έτος 2022-2023, που διοργανώθηκε από την Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αθλητικών Δραστηριοτήτων της Δ.Δ.Ε. Ν. Βοιωτίας στο Δημοτικό Στάδιο Θήβας, με τη συμμετοχή όλων σχεδόν των Λυκείων του Ν. Βοιωτίας. Εκτός από τις πολύ καλές επιδόσεις, αρκετοί μαθητές και μαθήτριες έπιασαν το όριο για τη Β΄ φάση, που θα διεξαχθεί στην Αθήνα στις 06.04.2023 2ος ΟΜΙΛΟΣ (Άγιος Κοσμάς) – διοργανώτρια Ο.Ε.Σ.Α.Δ.: Δ.Δ.Ε. Πειραιά.
Το 1ο Γενικό Λύκειο Λιβαδειάς συμμετείχε με τους μαθητές/τριες:
Κων/νος Τσιτσικλής 1ος 800μ
Παναγιώτης Σλατινόπουλος 1ος 400μ
Θεοφανία Μπουρλή 2η 800μ
Ηλίας Τόλιας 1ος 1500μ
Αγγελική Κοϊτσάνου 3η 100μ
Αθανάσιος Ψιλόπουλος 100μ
Αθανάσιος Σαμαρτζής 100μ
Οι μαθητές/τριες: Κων/νος Τσιτσικλής, Παναγιώτης Σλατινόπουλος, Θεοφανία Μπουρλή, Ηλίας Τόλιας θα συμμετέχουν στη δεύτερη φάση των σχ. αγώνων που θα διεξαχθεί στις 6 Απριλίου στον Αγ. Κοσμά.