ΌΤΑΝ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΔΙΕΞΟΔΟ ΚΑΙ ΑΚΡΟΑΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ.
Αρχή του σχολικού έτους. ‘Πως θα σας φαινόταν να πάρουμε μέρος στον αγγλικό διαγωνισμό ‘NEVER SUCH INNOCENCE?’
‘Ωραίο ακούγεται. Τι πρέπει να κάνουμε?’
‘ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΤΕ: τραγούδι, ποίημα, ζωγραφιά ή ένα λόγο με θέμα ‘Life after conflict’.
‘Όταν λέμε ‘conflict’?
‘Πόλεμος, διαμάχη, σύγκρουση, διαφωνία απόψεων’.
Και πρώτα ήρθε η μελωδία. Και κάπου εκεί τον Φεβρουάριο, χωρίς κανείς να το περιμένει, ξέσπασε ο πόλεμος στην Ουκρανία. Και οι στίχοι του τραγουδιού είχαν νόημα: The Worst Conflict. Μπράβο Αγγελική.
Φτιάχτηκε και το γκρουπάκι, ’The Apocalypse’, και άρχισε η εντατική δουλειά. Κυριακές στο σχολείο, και τις καθημερινές, σε κάθε ευκαιρία – κενό, εκδρομή, κ.α. Τα μουσικά όργανα των παιδιών _ντραμς, κιθάρα, πιάνο_ βρήκαν μόνιμη θέση στην αίθουσα πολλαπλών.
‘Μήπως να βοηθούσε με την ενορχήστρωση και κάποιος ‘ειδικός’?
Ήρθε και ο ‘ειδικός’ και τους έδωσε παλμό.
‘Πρέπει να βρούμε στούντιο ηχογράφησης’.
Βρέθηκε και το στούντιο.
Μια ολόκληρη μέρα τους πήρε. Η εμπειρία μοναδική. Άξιζε τον κόπο και το χρόνο.
‘Να κάνουμε και ένα βίντεο;΄
Έτοιμο και το βίντεο.
Και μετά μάθαμε τα νέα.
‘I am delighted to inform you that your students were awarded 3rd Place in the song competition for the ages 14-16 category for the piece The Worst Conflict. ; the work was of an exceptional standard. We hope that you will be very proud of this achieve-ment – we’ve received over 3,000 entries from 93 different countries.΄
Αναπάντεχα ωραία. Αναγνώριση της προσπάθειας.
Μπράβο Αγγελική, Βίβιαν, Δήμητρα, Δημήτρη. Πάντα δημιουργικά, πάντα ψηλά να κοιτάτε!