Τη Δευτέρα 20/3/2023 το σχολείο μας συμμετείχε σε δράση με τίτλο: «Το πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης – 2023». Η δράση διοργανώθηκε στην αυλή του σχολείου. Εκτελέστηκε από τα τμήματα Β1 και Β2 της Β΄ Λυκείου. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες των πέντε ατόμων και ανέλαβε η καθεμία να μετρήσει με μετροταινία τη σκιά συγκεκριμένων αντικειμένων τα οποία είχαν στερεωθεί κάθετα στο έδαφος. Αυτό συνέβη στις 12:36μ.μ. την ώρα που οι ακτίνες του Ήλιου ήταν κάθετες στον Ισημερινό λόγω εαρινής ισημερίας. Στη συνέχεια με τη βοήθεια «Φύλλου εργασίας» και υπολογισμών κατάφεραν να προσεγγίσουν πρώτα την περίμετρο και μετά την ακτίνα της Γης. Τα αποτελέσματα ήταν πολύ κοντά στην πραγματικότητα δεδομένου ότι μία από της ομάδες υπολόγισε την ακτίνα της Γης 6335,9131km με πραγματική τιμή 6371km (διαφορά 0,55%). Ακολούθησε συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των μαθητών.

Βασικός στόχος της δράσης ήταν η ανάδειξη του πειράματος, ως αναπόσπαστου συστατικού της εκπαιδευτικής διαδικασίας και η υποστήριξη της ενεργούς συμμετοχής μαθητών σε βιωματικές και συνεργατικές ανακαλυπτικές δραστηριότητες.

Υπεύθυνος καθηγητής: Νταραδήμος Λεωνίδας ΠΕ03