Την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2023 , ολοκληρώθηκαν οι αθλητικές «μονομαχίες» για την γυναικεία ομάδα Πετοσφαίρισης με την τελική «μάχη»   να δίνεται εντός έδρας έναντι της ομάδας της Αντίκυρας. Τα κορίτσια μας αγωνίστηκαν με πάθος , ζήλο και περίσσιο ενθουσιασμό , σε ένα κλίμα ομαδικότητας και άψογης συνεργασίας . Δυστυχώς όμως γνώρισαν την ήττα , με το σκορ να δείχνει 2- 0 στα σετ. Ήταν μία δύσκολη και απαιτητική αναμέτρηση, ωστόσο η ομάδα μας στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων , «εφοδιάστηκε» με απαράμιλλο θάρρος και αντιμετώπισε σθεναρά την αντίπαλη ομάδα.  Την ομάδα ενισχύσαμε μαθητές και μαθήτριες που για μία ακόμη φορά δώσαμε το παρόν για να υποστηρίξουμε ένθερμα το σχολείο μας. Με συνθήματα και ζητωκραυγές λοιπόν δώσαμε «πάσες»  εμψύχωσης και τόνωσης στις παίκτριές μας. Η κερκίδα ασφυκτικά γεμάτη , με την αγωνία και το άγχος να «ανεβοκατεβαίνουν» μαζί με το σκορ του βαθμολογικού πίνακα  καθ΄ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Μετά το τέλος του αγώνα, ανάμεικτα συναισθήματα  κατέκλυσαν τα κορίτσια , μιας και είχαν προπονηθεί σκληρά για αυτόν τον πολυπόθητο αγώνα και η προηγούμενη νίκη τους είχε προσθέσει στην αυτοπεποίθηση της ομάδας, δημιουργώντας προσδοκίες επικράτησης. Στους αγώνες όμως, όπως και στην ζωή άλλωστε τίποτα δεν είναι σίγουρο και όλα ανατρέπονται!

Πρώτος το είπε ο Ηράκλειτος: « Τα πάντα ρει και ουδέν μένει»…

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στα κορίτσια μας καθώς και στον προπονητή της ομάδας  κ. Σκαπέτη Δημήτριο.

Η σύνθεση της ομάδας :

Αγγελάκου Κωνσταντίνα, Αγγελοπούλου Φαίη, Αγραφιώτη Χαριτίνα, Βελαώρα Αργυρώ, Βελαώρα Ισμήνη, Ζηνωνίδη Άννα, Μακρή Μαρία, Παπαγεωργίου Κωνσταντίνα, Περγαντίνα Μαριάννα,  Πούλου Νικολέτα, Ραμάι Τζούλια.

Παπαθανασίου Μαριάννα Β’3

Πέτσα Χριστιάνα Β’3