Την Παρασκευή 27/10/2022 το σχολείο μας τίμησε τους Έλληνες που πολέμησαν για την πατρίδα με αυτοθυσία και αυταπάρνηση και είπαν το μεγάλο ΟΧΙ που σηματοδοτεί μια από τις λαμπρότερες σελίδες της ιστορίας μας. Αρχικά αναγνώστηκε το μήνυμα της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων για τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940. Ακολούθησε ο ορισμός σημαιοφόρου και παραστατών και η απονομή των βραβείων και αριστείων.
Στη συνέχεια προβλήθηκαν βίντεο της εποχής, ενώ οι μαθητές/τριες αφηγήθηκαν την ιστορία του Εμπορικού και Πολεμικού Ναυτικού και τον αγώνα των Ελλήνων ναυτικών κατά των Ιταλών και Γερμανών κατακτητών. Η μουσική ομάδα του σχολείου παρουσίασε τραγούδια σχετικά με το θέμα της γιορτής.