Στα σχολεία της πόλης πραγματοποιήθηκαν το πρωί εκδηλώσεις τιμής για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 ενώ το εορταστικό πρόγραμμα περιελάμβανε προσκύνημα και στέψη από τους μαθητές της Α/βάθμιας και Β/βάθμιας Εκπαίδευσης στις προτομές του Βασίλειου Μπούσγου, του Λάμπρου Κατσώνη, του Αθανάσιου Διάκου, του Οδυσσέα Ανδρούτσου και του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη.
Κατάθεση στεφάνων έγινε στη συνέχεια στο Μνημείο των Πεσόντων Ηρώων στην πλατεία του Αθανασίου Διάκου σήμερα Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2022, παρουσία μεταξύ άλλων της Φιλαρμονικής του Δήμου Λεβαδέων των Εκπροσώπων της Α/βάθμιας και Β/βάθμιας Εκπαίδευσης, της Αντιπεριφερειάρχη Π.Ε. Βοιωτίας κ. Παπαθωμά Φανής , Αντιδημάρχων, Δημοτικών Συμβουλών Γονέων & Κηδεμόνων.