Όπως γνωρίζετε ο Δήμος Λεβαδέων κάθε χρόνο διοργανώνει εκδηλώσεις για τον εορτασμό του Πάσχα της Λιβαδειάς, το οποίο αποτελεί το πιο χαρακτηριστικό έθιμο της πόλης, καθώς συνεχίζει την παράδοση του Ρουμελιώτικου Πάσχα, συγκεντρώνοντας επισκέπτες από ολόκληρη την Ελλάδα, που έρχονται στην περιοχή για να γνωρίσουν την πατροπαράδοτη λιβαδείτικη φιλοξενία. Μετά την πολύ πετυχημένη συνεργασία και τη μεγάλη συμμετοχή μαθητών τα τελευταία χρόνια για τη δημιουργία πασχαλιάτικων αφισών του Δήμου Λεβαδέων και των ευχετήριων καρτών, ζητάμε και πάλι τη στήριξή σας με τη συμμετοχή των μαθητών του σχολείου σας στη δημιουργία της πασχαλιάτικης αφίσας και των ευχετήριων καρτών. Ο τρόπος επιλογής θα γίνει ως εξής: οι μαθητές του κάθε σχολείου θα κληθούν να ζωγραφίσουν για το Πάσχα (χρήση χρωμάτων και όχι μολύβι), κατόπιν θα πρέπει να πραγματοποιηθεί από εσάς μια πρώτη επιλογή της καλύτερης ή των καλύτερων ζωγραφιών εάν είναι περισσότερες της μιας και να μας την/τις αποστείλετε στο Δήμο Λεβαδέων έως Παρασκευή 8 Απριλίου 2022 (αρμόδιοι υπάλληλοι κ.κ. Α. Σταματάκης και Δ. Λεβέντης, Σοφοκλέους 15 Λιβαδειά, 4ος όροφος, τηλ.: 22613-50812 και 50818, e-mail: grtypou@livadia.gr). Αφού συλλεχθούν όλες οι ζωγραφιές από τα σχολεία, ο Δήμος Λεβαδέων θα επιλέξει τις ζωγραφιές για την αφίσα των φετινών εορταστικών εκδηλώσεων και για τις ευχετήριες κάρτες του Δήμου Λεβαδέων. Ευχαριστούμε για τη συνεργασία και παραμένουμε στη διάθεσή σας για κάθε περαιτέρω διευκρίνιση.
Ο Δήμαρχος Λεβαδέων
Ιωάννης Δ. Ταγκαλέγκας