O Never Such Innocence –NSI — είναι ένας παγκόσμιος διαγωνισμός για μαθητές ηλικίας 9–18 ετών και περιλαμβάνει τέσσερις κατηγορίες: Ποίηση, Ζωγραφική, Ομιλία/Λόγο και Τραγούδι. Ο Οργανισμός Never Such Innocence ιδρύθηκε με αφορμή την 100ή επέτειο του Α’ Παγκοσμίου Πολέμου από τη Lady Lucy French, απόγονο της αξιωματικού του Βρετανικού Στρατού Katharine Harley που είναι θαμμένη στο στρατιωτικό Νεκροταφείο της Lembet Road, στη Θεσσαλονίκη. Έχει στόχο να ευαισθητοποιήσει τους νέους να εκφράσουν τις ιδέες και τα συναισθήματά τους σχετικά με τις Συγκρούσεις και τον Πόλεμο μέσω της τέχνης. Κάθε μαθητής που συμμετέχει λαμβάνει ένα εξατομικευμένο Πιστοποιητικό Συμμετοχής με την υπογραφή της ιδρύτριας του οργανισμού, Lady Lucy French και του Προέδρου του, Αντιναύαρχου Sir Tim Laurence. Οι νικητές παραλαμβάνουν ειδικές βεβαιώσεις για τη διάκρισή τους, δώρα από το NSI ενώ τα έργα τους θα συμπεριλαμβάνονται στη σχετική έκδοση με τα έργα των νικητών του διαγωνισμού. Το θέμα του φετινού διαγωνισμού είναι το «Life after conflict». Το 1ο Γενικό Λύκειο Λιβαδειάς, το σχολείο μας, συμμετέχει μ΄ ένα αντιπολεμικό τραγούδι με τον τίτλο «The worst conflict» και 4 μαθητές/τριες από το τμήμα Α2. Τη μουσική και τους αγγλικούς στίχους του τραγουδιού έγραψε η Αγγελική Κοϊτσάνου, με την κιθάρα της. Τα υπόλοιπα μέλη του συγκροτήματος «The Apocalypse» είναι ο Δημήτρης Μπίμης – ντραμς, η Δήμητρα Καντά – πιάνο και η Βίβιαν Μαυρίκη-τραγούδι. Τους μαθητές βοήθησε με την ενορχήστρωση ο δάσκαλος μουσικής κ. Φροίξος Καλούδης ενώ η ηχογράφηση έγινε στο στούντιο του Στάθη Ευαγγελίου. Η κ. Β. Καρούζου είχε τη γενική επιμέλεια της προετοιμασίας των μαθητών και της υποβολής της αίτησης ενώ ο κ. Ι. Βελούδιος τράβηξε φωτογραφίες και έφτιαξε βίντεο. Ευχόμαστε στα παιδιά καλή επιτυχία. Ειδικά στη συγκεκριμένη χρονική συγκυρία με τον πόλεμο στην Ουκρανία σε εξέλιξη, είμαστε περήφανοι που οι μαθητές μας ευαισθητοποιήθηκαν με την δημιουργία ενός τραγουδιού που μιλά για τη φρίκη του.