Εκδόθηκε από το ΓΕΕΘΑ η εγκύκλιος για την εισαγωγή των υποψηφίων στα Ανώτατα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΑΣΕΙ) και τις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ).
Το χρονοδιάγραμμα για τις ενέργειες των υποψηφίων μαθητών/τριών έχει ως εξής:
α. Υποβολή ηλεκτρονικά Αίτησης- Δικαιολογητικών από την Τρίτη 1 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 08:00 έως την Παρασκευή 18 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 24:00.
β. Έκδοση Κατάστασης Υποψηφίων με Ελλιπή Δικαιολογητικά έως την Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου 2022.
γ. Υποβολή Ελλιπών Δικαιολογητικών έως την Παρασκευή 4 Μαρτίου 2022 και ώρα 24:00.
δ. Έκδοση τελικής κατάστασης δεκτών υποψηφίων για συμμετοχή στις ΠΚΕ καθώς και προγράμματος διεξαγωγής των ΠΚΕ (τόπος–χρόνος): Παρασκευή 4 Μαρτίου 2022.
Τονίζεται ότι, οι υποψήφιοι/ες είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι για την υποβολή της αίτησης.