Το 1ο ΓΕ.Λ Λιβαδειάς, ως σχολείο συντονιστής, σε συνεργασία με το 3ο Γυμνάσιο Λιβαδειάς και υπό την αιγίδα της ΔΔΕ Βοιωτίας, διοργανώνει εκδήλωση διάχυσης αποτελεσμάτων του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+CLICHE με θέμα:
«Η ζώσα παράδοση σε 6 χώρες της Ευρώπης: Έρευνα και Αποθήκευση σε ψηφιακό αποθετήριο, Ενσωμάτωση στην τυπική εκπαίδευση, Αξιοποίηση μέσω νεοφυών επιχειρήσεων (start -ups), εφαρμογών (apps) ή παιχνιδιών, Διαμεσικές ιστορίες, Πολιτιστικός δρόμος».
Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 9.00 έως 15.00 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων στο ισόγειο του κτιρίου της Περιφερειακής Ενότητας Βοιωτίας. Το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει κεντρικές ομιλίες στα αγγλικά και εργαστήρια στα ελληνικά και αγγλικά.
Μπορούν να την παρακολουθήσουν πενήντα (50) εν ενεργεία εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (μόνιμοι & αναπληρωτές) και στελέχη εκπαίδευσης, καθώς επίσης και γονείς ή φορείς στον τομέα του πολιτισμού, τουρισμού και του δημιουργικού κλάδου (creative industries).
Στο πλαίσιο αυτό έχει δημιουργηθεί ηλεκτρονική φόρμα εγγραφής και υποβολής ερωτημάτων προς τις/τους εισηγητές/τριες. Οι ενδιαφερόμενοι/ες θα πρέπει να συμπληρώσουν την ακόλουθη φόρμα έως και 5-12-2021. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.
Κατά την πραγματοποίηση της εκδήλωσης θα τηρηθούν όλα τα προβλεπόμενα υγειονομικά πρωτόκολλα περιορισμού της πανδημίας (επίδειξη πιστοποιητικού εμβολιασμού ή βεβαίωσης νόσησης κατά τους τελευταίους 6 μήνες, τήρηση αποστάσεων ασφαλείας, χρήση προστατευτικής μάσκας).
Για περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα Erasmus+CLICHE οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να επισκέπτονται την ιστοσελίδα του 1ου ΓΕΛ Λιβαδειάς.

Προσκεκλημένοι ομιλητές/τριες
Ολυμπία Ορφανίδου, Λύκειο Αγίου Αντωνίου, Λεμεσός ,Κύπρος
Τίτλος: ICH and Maths / Άυλη Πολιτιστική Κληρονομιά και Μαθηματικά
Γιώργος Φούντζουλας, Δάσκαλος παραδοσιακών χορών
Τίτλος: ICH and Traditional Dance/ Άυλη Πολιτιστική Κληρονομιά και Παραδοσιακοί Χοροί
Ομιλητές/ τριες
Bulgaria — Elena Sayanova — Razlog Vocational High School ‘Nicola Stoychev’
Cyprus-Annette Nikolaou Evangelou–Acropolis Lyceum
Estonia–Maria Jefimova–Tallinna Tõnismäe Reaalkool
Lithuania– Gitana Kaupiene–Kedaniai Sviesioji Gymnasium
Slovenia– Marta Strmec–Srednja Sola Crnomelj
Greece–3rd High School of Levadia
Greece–1st General Lyceum of Levadia
Εργαστήρια
Estonia–Victoria Eurich – Doll Making – Old Believers
Greece–Ελπίδα Γεωργοπούλου Βαρθολομάτου-Παραδοσιακά μοτίβα πάνω σε τσάντες
Greece–Γιώργος Φούντζουλας – Παραδοσιακοί Χοροί
Greece–Γιάννης Γιοβανούδης– Cocktails με τσίπουρο, μαστίχα, τσιχλόφουσκα, γκαζόζα και δυόσμο.